Avustralya' da Work and Holiday


Work and Holiday programı ile 100 kişiye Avustralya’da 12 ay çalışma fırsatı…

Avustralya, 30 milyona yakın nüfusu ile dünyanın en canlı, enerjik ve en sıcakkanlı insanlarının bulunduğu ülkelerden biridir. Kültürel ve coğrafi çeşitliliği, uçsuz bucaksız coğrafyası, hareketli yaşam tarzı ile Avustralya keşfedilecek ve yapılacak birçok güzelliğe sahiptir. Aborjinler ve sonradan göçmen olmuş Avustralyalılar ile dünyanın en kozmopolit ülkesi haline gelen Avustralya’da eğitim kalitesi birçok Avrupa ülkesi standartlarının üzerindedir. Ülkemizden her yıl yüzlerce öğrencinin eğitim almak için tercih ettiği Avustralya'da eğitim almak bir ayrıcalıktır.

Avustralya ve Türk hükümetlerinin karşılıklı gençler için kültürel değişim amacıyla imzaladıkları Work and Holiday anlaşması (çalışma ve tatil vizesi) sayesinde her yıl 100 Türk genç bir yıllığına Avustralya'ya gidip, tam zamanlı çalışma, gezme ve eğitim alma imkânına kavuşmuştur. Her yıl sadece 100 adaya verilen Work and Holiday vizesi için siz de bir an önce başvurup, kabul şansınızı arttırın. Avustralya'da bir yıl yaşayarak hem İngilizcenizi geliştirin hem de çalışarak masraflarınızı çıkartın.

Work and Holiday Programına kimler başvurabilir?

Avustralya Work and Holiday programına;

 • 1. Katılacak adayların en az 18 yaşında olması ve 31 yaşından gün almamış olması, yaşı büyük olan adaylara öncelik tanınmaktadır.
 • 2. Üniversite ve MYO mezunları veya öğrencileri;
 •   a) Haziran ayı itibariyle üniversitelerinde hazırlık sınıfı hariç en az ilk iki yılını tamamlamış lisans öğrencileri
 •   b) Haziran ayı itibariyle mezun durumda olan lisans öğrencileri,
 •   c) Haziran ayı itibariyle mezun durumda olan ön lisans öğrencileri,
 • 3. Orta düzeyde İngilizce bilenler, aşağıdaki yöntemlerden biri ile İngilizce bilgilerini kanıtlamaları gerekmektedir
 •   a) IELTS sınavından en az 4.5 (Genel ve Akademik sınav olabilir),
 •   b) TOEFL IBT ’den en az 32 almış olmak,
 •   b) PTE Academic sınavından en az 30 almış olmak,
 • 4. Not ortalaması yüksek olan adaylar; mezun oldukları veya eğitim gördükleri kurumlardan yüksek not ortalamasına sahip olan adaylara öncelik verilmektedir.

Work and Holiday programı ile ülkemizi Avustralya’da temsil edecek adayların sabıka kaydı bulunmaması gerekmektedir.

Yurt dışında çalışma deneyimi ve İngilizce dil eğitimi imkânı sunan Avustralya Work and Holiday programına katılacak adayların başarılı olabilmesi için özgüven ve disipline sahip olması, farklı bir kültüre çabuk adapte olabilmesi ve kişisel gelişim için uzun soluklu bir çalışma için özveride bulunabilmesi gerekmektedir.

Avustralya' da çalışmak ve iş bulmak

Work and Holiday programı ile Avustralya’da çalışma hakkı…

Avustralya’da Work and Holiday programına katılan adayların tam zamanlı çalışma hakkı bulunmaktadır. Work and Holiday katılımcıları bu sayede çalışarak hem Avustralya seyahati hem de yaşam masraflarını rahatlıkla karşılarlar. Work and Holiday programı süresince yapılacak işlerde bir kısıtlama yoktur fakat Avustralya'da en basit işi yapmak için bile eğitimini almış olmanız gerekir. Avustralya’da asgari ücret saat başına 19.40 AUD’dır. Gelir vergisi oranı % 10’dur. Vergi sonrası saatlik kazanç 17.46 AUD’dir. El beceresi ve edinilen tecrübe sayesinde daha yüksek ücret kazanmanız olasıdır. Work and Holiday adaylarının işe başlamadan önce Tax File Number (TFN) vergi numarası alması gerekmektedir. Vergi numarası Work and Holiday katılımcılarının banka hesabı açtırması için de gerekli olacaktır.

Work and Holiday katılımcılarına verilen çalışma izninde dikkat edilmesi gereken nokta adayların aynı işveren ile en fazla 6 ay çalışabilecekleridir. Katılımcılarımıza nasıl iş bulacakları ve çalışma koşulları bilgisi danışmanlarımız tarafından oryantasyon eğitiminde verilmektedir. Avustralya'da Work and Holiday katılımcılarına ücret karşılığı iş bulan aracı firmalarda bulunmaktadır. Bu kurumlar Work and Holiday katılımcılarına iş görüşmesi garanti etmekte, işe yerleştirme garanti etmemektedir. Work and Holiday katılımcıları genelde bu aracılara ihtiyaç duymadan iş bulabilmektedir.

Avustralya’da iş başvurusunda bulunmadan önce adayların RSA (Responsible Service of Alcohol) ve Barista (Kahve yapım kursu) gibi bir kaç saatlik eğitimler alması iş bulma şanslarını arttıracaktır. Hafta sonu çalışmalar genelde ayrıca ücretlendirilmektedir. Avustralya’da gitmeden öz geçmişlerini hazırlamak ve iş bulma sitelerine kaydolmak bir an önce iş bulma şansınızı arttıracaktır. Avustralya’da Work and Holiday programına katılacak adayların Avustralya’ya gitmeden önce iş bulmaları çok kolay değildir. İşverenler, başvuru yapan adayları hemen mülakata çağırmaktadır. Türkiye’deyken bir işe başvursanız bile hemen mülakata gitmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle iş başvurularını Avustralya’ya gittiğinizde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Avustralya’da herhangi bir işte çalışabileceğiniz gibi mesleğiniz ile ilgili staj da yapabilirsiniz. Genellikle maaşsız olan bu stajlarda (turizm işleri hariç) iyi derecede İngilizce bilgisi gerekmektedir. Bu konuda lütfen danışmanlarımızdan bilgi alınız.

Avustralya'da hayatın çok da ucuz olmadığını, Work And Holiday programında verilen çalışma izninin yaşam masraflarınız karşılama amaçlı olduğunu unutmayınız. Work and Holiday bir kültürel bir değişim programıdır. Para kazandıran bir çalışma programı değildir.

Avustralya' da Konaklama

Konaklama

Work and Holiday programı kapsamında Avustralya'ya giden adaylar, aile yanlarında, pansiyonlarda, özel öğrenci yurtlarında veya öğrenci evlerinde konaklayabilmektedirler. Adaylar genellikle ilk birkaç haftalık konaklamalarını garanti altına alıp, kesin konaklamalarını Avustralya’ya vardıktan sonra ayarlamaktadırlar. Danışmanlarımız size alternatif konaklama seçeneklerini listeleyecekler ve rezerve etmenize yardımcı olacaklardır.

Aile Yanı Konaklama: Avustralya'da yabancı öğrenci ve Work and Holiday katılımcılarının en çok tercih ettiği konaklama türüdür. Özellikle yurtdışına ilk defa çıkmış kişilerin tercih ettiği bu konaklamada, adaylar Avustralyalı bir aile ile yaşayarak hem kültürlerini öğrenip hem de hızlı şekilde dil yeteneklerini geliştirme fırsatı bulmaktadırlar. Bir aile ortamında yaşamak birçok açıdan Work and Holiday katılımcılarına avantajlar sağlamaktadır. Anadili İngilizce olanlar ile beraber İngilizce konuşmak en önemli avantajlar arasındadır. Aile yanında kalmanın başka bir avantajı da sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinin aile ile beraber yenmesidir. Yemek yapmak, yalnız yaşayan adaylar için en büyük zorluklardan biridir. Aile yanının dezavantajı ise eve arkadaşlarınızı istediğiniz zaman davet edememek, geç geldiğinizde evdekileri rahatsız etmemek için sessiz olmaya çalışmak ve en önemlisi ise maliyetli bir konaklama olmasıdır. Avustralya'da aile yanı konaklama yerleştirmesi yapan firmalar aile yanı yerleştirme karşılığında bir haftalık konaklama ücretini hizmet bedeli olarak almaktadırlar. Aile yanı konaklama (sabah ve akşam yemekleri ile beraber) haftalık 250 AUD civarındadır. Özellikle ilk kez yurtdışına çıkan gençler için ilk 4 veya 6 hafta için şehri tanıyana kadar tavsiye edebileceğimiz bir konaklama şeklidir.

Pansiyonlar veya Misafir Evleri; Avustralya'da ‘Guest House’ olarak adlandırılır, genellikle sırtına çantasını alıp gezen gençlerin konakladığı yerlerdir. Aile yanı göre daha serbest bir ortam olan guest house'larda misafirler, genelde 4 veya 6 kişilik ranzalı odalarda kalırlar ve ortak banyo tuvalet kullanırlar. Çok konfor aramayan, sosyalleşmek isteyen fakat ekonomik bir konaklama arayan adaylar için en ideal seçenektir. Genelde iki veya daha fazla arkadaşla beraber seyahat ediyorsanız iki kişilik bir oda kiralamak da mümkündür. Guest house’larda konaklama ücretleri yemeksiz haftalık 140 AUD'den başlamaktadır. Yaz aylarında (Kasım-Şubat arası), festival, karnaval dönemlerinde veya bulunacağınız şehirde bir etkinlik varsa Guest House konaklama ücretleri ikiye katlanabilir. Guest house konaklaması düşünüyorsanız danışmanlarımız gideceğiniz şehre göre size tavsiyelerde bulunacaklardır.

Yurtlar: Avustralya'da şehir merkezlerinde az sayıda özel yurt vardır. Bu yurtlar genellikle uzun süreli 24 hafta veya 36 haftalık sözleşme yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle şubat ve temmuz gibi dönem başlangıçlarında bu tür yurtlarda yer bulmak oldukça zordur. Özel yurtlarda odalar, tek kişilik veya maximum iki kişiliktir. Banyo ve tuvalet her zaman oda içinde bulunur. Ayrıca odalarda mikrodalga fırın, kahve makinesi, bulaşık makinesi olan bir küçük mutfak da yer almaktadır. Özel bir yurtta tek kişilik, banyo tuvaletli bir oda kirası haftalık 400 AUD civarındadır. Özel yurtlar en yüksek konforu sunsa da maliyeti en yüksek konaklama türüdür.

Öğrenci Evleri; yurtdışında seyahat eden ve uzun dönem bir ülkede kalmayı planlayan gençlerin en çok tercih ettiği konaklama türüdür. Öğrenci evi konaklaması, bir apartman dairesini o ülkede uzun süre kalacak bir kişinin kiralaması, bir odada kendisi kalırken diğer odaları başka gençlere kiraya vermesi esasına dayanmaktadır. Bu konaklama türünde genelde 3 veya 4 genç bir evin ortak alanlarını (banyo, tuvalet ve mutfağı) paylaşır. En ekonomik konaklama şekillerinden biridir. Öğrenci evlerinde oda kiraları haftalık 150 AUD'den başlayarak dairenin konumu, odanın büyüklüğü gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Sözleşme genelde sözlü yapılır ve 4 haftalık depozito alınır. İnternet, su, elektrik gibi sabit giderler genelde kiraya dâhildir. İnternette birçok siteden bu tür ev kiralamak mümkündür. Adaylara bu tür konaklamalarda nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi danışmanlarımız tarafından verilecektir.

Avustralya’da İngilizce dil eğitimi

İngilizceyi doğal konuşma ortamında öğrenmek isteyenler için resmi dili İngilizce olan Avustralya, ideal bir seçimdir. Avustralya hem yüksek yaşam standartları hem de sağladığı çalışma ve eğitim olanakları ile her yıl daha fazla öğrenci ve göçmen talepleri ile karşılaşmaktadır. Avustralya’da İngilizce dil eğitimi hem devlet kursları hem de özel okullar aracılığıyla verilebilmektedir.

Work and Holiday programına katılan adaylar, İngilizce öğrenmek için devlet okullarından ziyade özel dil okullarını tercih etmektedirler. Belli bir düzeyde İngilizce bilgisine sahip olan adaylar, akademik İngilizce ya da IELTS sınavına hazırlık gibi kurslarda eğitim almaktadırlar. Öğrenciler bu tarz kurslarda aldıkları eğitim ve sertifikadan sonra Türkiye’ye döndüklerinde akademik hayatları ya da iş hayatları için hazırlık oluşturmuş olmaktadırlar. Work and Holiday programı kapsamında 17 haftaya kadar İngilizce kursuna katılma hakkı bulunan adaylar, ister Avustralya’ya gittikleri zaman İngilizce dil okuluna kayıt yaptırabilirler, isterlerse Türkiye’den gitmeden kayıt yaptırabilmektedirler. Avustralya’da bulunan İngilizce dil okulları, Türkiye üzerinden yapılan kayıtlara özel indirimler uygulamaktadırlar. Bu yüzden öğrencilerin Avustralya’ya gitmeden bir dil okuluna kayıt yaptırmaları avantajlarınadır.

Work and Holiday maliyetleri

Work and Holiday programına katılmak isteyen adayların Avustralya’nın düzenlediği vize kanunu gereği vize başvurusunda kendileri veya bir yakınları adına 7000 AUD karşılığı bir banka hesabı göstermelerini gerekmektedir. Bu miktar adayların, Avustralya’ya gidiş dönüş uçak biletleri, vize masrafları, 3 aylık yaşam masrafları ve sağlık harcamaları göz önünde bulundurularak hesaplanmıştır. Work and Holiday katılımcıları bankada gösterdikleri parayı, vize onaylarında sonra çekip diledikleri şekilde kullanabilirler. Adayların Avustralya’ya giderken ortalama masrafları Avustralya hükümeti tarafından belirtilen miktarın çok daha altında bulunmaktadır.

Pasaport; eğer pasaportunuz yoksa vize başvurusundan önce pasaport başvurusu yapmanız gerekecektir. Pasaport başvuruları için online randevu almak gerekmektedir. Online randevu için E-Pasaport linkine bakınız. Pasaport ücretleri pasaportun defter ücreti ve pasaportunuzun geçerlilik süresine göre değişen harç ücretinden oluşur. Avustralya'da Work and Holiday programına katılmak isteyen adayların en az 2 yıllık pasaport almalarını önermekteyiz. Güncel pasaport defter ve harç ücretlerini E-Pasaport Harçları linkinden edinebilirsiniz. Üniversiteleri ile ilişkilerini henüz kesmemiş öğrenciler yurtdışına çıkışlarında harçsız pasaport alma hakkına sahiptir. Nasıl harçsız pasaport alınacağı konusunda danışmalarımız sizlere bilgi vereceklerdir.

Dil okuluna katılmak isteyen adaylar için vize başvurularında bunu belirtmeden 12 haftaya kadar, vize başvurusunda belirterek 17 haftaya kadar eğitim alabilmektedirler. Eğer sizde eğitim almayı planlıyorsanız 12 haftalık bir eğitim maliyeti kayıt, kitap ücretleri ile ortalama 2700 AUD civarında tutacaktır. Danışmanlarımız hem okul seçimi, hem de kayıt işlemlerinde size yardımcı olacaklardır.

Sigorta; Avustralya Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan adaylardan yurtdışı zorunlu seyahat sigortalarını yaptırmalarını istemektedir.

Yurt dışı çıkış harcı; yurtdışında seyahat eden tüm Türk vatandaşlarından alınmaktadır. Pasaportunuz ile herhangi bir banka şubesinden veya havalimanındaki maliye bakanlığı veznelerinden bu harcı ödeyebilirsiniz. Pasaport kontrolde görevli memurlar yurtdışı çıkış harcınızın ödenip ödenmediğini kontrol edecektir.

Work and Holiday maliyetleri ile ilgili tüm sorularınız için danışmanlarımız sizlere yardımcı olacaklardır.

Avustralya’ya Seyahat

Avustralya’ya seyahat

Avustralya uçakla ortalama 21 saat mesafededir. Gideceğiniz şehre ve aktarmalarda bekleme sürelerinize göre bu süre değişebilmektedir. Uçak biletleri yaklaşık tek yön 800 Euro’dan başlamaktadır. Avustralya’da Work and Holiday programına katılan adaylar uçak biletlerini anlaşmalı turizm acentelerimizden alabilirler. Work and Holiday adayları için 1 yıllık gidiş dönüş bilet almak en ekonomik seçenektir.

Ülkemizden birçok havayolu, Ortadoğu ve Asya üzerinden bağlantılı uçuşlarla Avustralya'ya yolcu taşımaktadır. Uçak biletleri masraflarınız arasında önemli kalemlerdendir. Uçak biletinizi ucuza almak için erken satın almalısınız. Havayolları genellikle rezervasyondan sonra bir veya iki gün içinde biletinizi almanızı isteyecektir. Bu nedenle olabildiğince erken vizeye başvurmalı ve biletinizi de vizeniz çıktıktan sonra olabildiğince erken almalısınız.

Havayolu seçiminden dikkat edilecek bir noktada bagaj hakkınızdır. Normalde verilen 20 Kg bagaj hakkı, farklı bir iklime gittiğiniz ve bir yıl kalacağınız düşünülürse yetmeyecektir. Bu yüzden adaylar biletlerini satın alırken mutlaka bagaj hakkını sormalıdırlar. Bazı hava yolları Avustralya için 30 Kg bagaj hakkı tanımaktadır.

Uçak bileti konusunda tüm sorularınız için danışmanlarımız sizlere gerekli bilgiyi ve yardımı vermektedirler.

Work and Holiday Seyahat sigortası

Avustralya Konsolosluğu Work and Holiday katılımcılarından Avustralya'da kalacakları sürece geçerli bir seyahat sigortası istemektedir. Seyahat sigortası, poliçe kapsamına bağlı olarak değişmektedir. Sigorta poliçesini anlaşmalı olduğumuz sigorta firması aracılığı ile alabilirsiniz. Poliçenizi alırken poliçenizin 1 yıl boyunca geçerli olmasına dikkat ediniz. Bazı sigorta poliçeleri 1 yıllık geçerliliğe sahip olsa da en fazla 90 günlük kısa seyahatleri kapsarlar. Danışmanlarımız size sigorta poliçeleri konusunda gerekli uyarıları yapacaklardır.

Work and Holiday vize başvurusu

Avustralya Work and Holiday programına katılmak isteyen adayların öğrenci veya mezun durumda olmasına göre vize başvurularında da farklı prosedürler izlenmektedir. Vize başvurularında eksik belge veya zamanında yetiştirememe problemi ile karşılaşmamak için erken başvuru yapmak gerekmektedir. Erken başvuru ile doğru belgeleri toplamak Work and Holiday programına katılacak 100 kişi arasına girme şansınızı da artıracaktır. Vize başvurusu danışmanlarımız tarafından yapılmaktadır.

Avustralya Work and Holiday Danışmanlık Hizmetlerimiz

 • Adaylara programın doğru ve eksiksiz bir şekilde anlatılması (alınan vize ile yapılıp, yapılamayacaklar, vize uzatma ve değiştirme koşulları, programın yasal sınırlılıklarının anlatılması),
 • Work and Holiday programına başvuracak adayların programa kabul edilmeleri için belli bir seviyede İngilizce bilmeleri ve bunu ispatlamaları gerekmektedir. Danışmanlarımız adayların yabancı dil bilgilerinin tespitini yapmakta ve gerekiyorsa yabancı dil sınavlarına kayıt için yönlendirmeler yapmaktadırlar,
 • Programa başvuru yapacak adayların Türkiye’deki resmi kurumlara başvurularını yapmak,
 • Work and Holiday vize başvuru için gerekli belgelerin zamanında ve doğru bir şekilde düzenlenmesini sağlamak,
 • Avustralya konsolosluğu Work and Holiday vizesine başvuracak adaylardan yurtdışı seyahat sigortalarını yaptırmalarını istemektedir. Öğrencilerin tercih edebileceği birkaç seyahat sigorta seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler arasından adaylara uygun poliçeleri sunmak,
 • Daha önce yurtdışında yaşamış adayların yaşadıkları ülkeden istemeleri gereken ek belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin temin edilmesi uzun sürebildiği için, adayların belgelerini zamanında tamamlamalarını sağlamak,
 • Avustralya Konsolosluğu vize yetkililerinin yapacağı Vize Mülakatı için adayların hazırlanması,
 • Adaylara geçici ya da kalıcı olarak konaklayabilecekleri alternatif konaklama şekillerinin sunulması,
 • Talep eden öğrencilere Avustralya’da ücretsiz dil okulu kaydı,
 • Avustralya’da adayların gidecekleri şehir için en uygun uçak biletlerinin sunulması,
 • Talep eden adaylar için havalimanı karşılamasının ayarlanması,
 • Avustralya’da iş bulma oryantasyonu (Nasıl iş bulunur? Ne zaman, nereye başvurmalı? Nasıl CV hazırlanmalı?),
 • Adayların Avustralya’da kullanacakları banka hesaplarının açılması ve Türkiye’den para transfer yöntemleri (Türkiye’den ailelerin para gönderimi yapacakları vs.),
 • Avustralya gidiş oryantasyonlarının yapılması (uçak aktarma, gümrük, pasaport işlemleri, yanlarında götürmeleri ve götürmemeleri gereken eşyalar hakkında bilgiler),
 • Türkiye’ye geri döndükten sonra vergi iadenizin alınması