Brisbane Avustralya

Avustralya’nın en eğlenceli ve en çok güneş alan eyaleti olan Brisbane, Queensland’ın başkentidir.

Queensland şehri Avustralya’nın doğusunda, plajları, tropik iklimi, zengin çok kültürlü yapısıyla ünlüdür. Şehir nehirler ve pasifik okyanusuyla çevrilmiştir. Queensland’ın en popüler şehri olan Brisbane aynı zamanda Avustralya’nın en büyük 3. şehridir. Pasifik okyanusunun hemen yanında bulunan şehir güney doğu Queensland’de yer alan Moreton Koyu ve Greating Dividing sıradağı arasından geçen Brisbane Nehri’nin de yanında kurulmuştur.

Brisbane Avustralya’nın en hızlı büyüyen şehirlerindendir. Enformasyon teknolojisi, finansal servisler, yüksek öğrenim, Petrol rafinerisi, maden işleri, QR trenyolu işletmesi, kağıt yapım endüstrisi ’şehrin en büyük sektörlerindendir. Brisbane Nehri’nin çevresinde ve şehrin dış kısımlarında yer almaktadır. Queensland yönetimi 1990’lu yıllardan sonra teknoloji ve bilime yatırım yapmıştır.

Kentin Brisbane ırmağının bir kolunda kurulan ticaret merkezi, konut toplulukları ve göz alabildiğine uzanan banliyölerle çevrilidir.Bir çok alanda çeşitli sanayi faaliyetleri (besin sanayisi, makine yapımı, vb.) özellikle haliç kıyısında toplanırlar.

Work and Holiday

Şehrin içinden geçen küçük botlarla, tarihi gemilerle veya deniz otobüsleriyle gezinti yapmak mümkündür. Şehir merkezindeki Queen St. Caddesi şehrin en ünlü caddelerinden biridir. Bu cadde üzerinde bulunan cafe, restaurant ve alışveriş merkezlerinde dilediğinizce keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Ayrıca Brisbane de her sene düzenlenen dünyaca ünlü ‘Indy car racing’e ev sahipliği yapar. Burada dünyaca ünlü yarışmaçıları ve arabalarını görme imkanını da yakalayabilirsiniz. Brisbane’nin güney semtlerinden Gold Coast’ta dünyaca ünlü Warner Bross stüdyoları bulunmaktadır. Burada Warner Bross’un dünyaca ünlü film teknolojilerini göremek mümkündür.

Bunun yanı sıra Avustralya’nın sörf merkezi olarak bilinen Surfers Paradise’te muhteşem bir sörf deneyimi yaşamak isteyenler için en doğru tercihtir.

Gezilebilecek Yerler

City Botanic Garden: Avustralya kökenli türler ile egzotik ağaçları, bitkileri ve çiçeklerin oluşturduğu bir parktır. (24 saat ziyarete açık)

Work and Holiday

South Park: Şehrin kültürel zenginliğinin önemli bölümünü bir araya getirir. Queensland Art Gallery, Queensland Museum ile Queensland Performing Arts Centre bu kompleksin içinde yer alır. Bu yerlere haftanın belirli günleri ücretsiz rehberli turlar düzenlenir.

Lone Pine Sanctuary: Burası Brisbane’ye yalnızca 11 km uzaklıktadır. Her gün 08:30 ile 19:00 arası ziyarete açık olup kıtaya özgü pek çok canlıyı görebilirsiniz. Eğer şehir merkezindeki North Quay’den denizyoluyla gidecek olursanız yol biraz daha uzundur ve 1,5 saat kadar sürebilir.

Moreton Adası 285 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek stabilize kıyısal kum tepesidir. Kuzey Stradbroke Adası’ndaki Aborjinler, Goompi Trail adı verilen ve 90 dakika süren bir tur düzenlenmektedir. Aborjin tur rehberi, Düş görümü öyküleri anlatarak adadaki bitki örtüsü ile hayvanlar, yiyecekler ve ilaçlar hakkından bilgi verir.