Perth Avustralya

Batı Avustralya içinde farklılıklar barındıran büyük ve derin bir eyalettir.

Temiz ve kozmopolit Perth şehri ile onun şirin limanı Fermantle, kuzeydeki ıssız bölgelerde yer alan dağlar ve çöller ile çevrilidir. Batı Avustralya, Avustralya'nın topraklarının büyük bir bölümünü oluşturur. Türkiye'nin neredeyse 20 katı kadar büyüktür. Batı Avustralya inkar edilemez bir şekilde izoledir. Perth diğer eyalet başkentlerinden 2,000 KM ve bir ya da iki zaman dilimi uzaklıktadır. Perth - Sydney arası, Sydney-Yeni Zelanda ya da Sydney-Papua Yeni Gine arasından daha uzundur. Batı Avustralya'ya gitmek için gereken uzun yolları aşmak ve masraf eklenince kendinizi sanki başka bir ülkedeymiş gibi hissedersiniz. Sırt çantalıların (backpacker) dörtte biri Batı Avustralya'ya uğrarlar

Batı Avustralya 1829'da Sir Charles Fermantle Murray Head'e ayak basınca İngiltere'ye katılmıştır. Aynı yıl Perth Kaptan James Stirling tarafından kurulmuştur. Perth, Hint Okyanusundan Swan River ile ayrılan ve düzgün sorunsuz topraklarla çevrili, yerleşim için çok uygun bir yerdir. Ama kıtanın geri kalanından izole olması ilk dönem gelişimlerinin yavaş olmasına yol açmıştır. 19.yüzyılda Kalgoorlie'de, yani bir kaç yüz mil içerilerde, altın bulununca Perth bir lojistik destek ve altın madenletiyle irtibat limanı haline gelmiştir.

Work and Holiday

Sakinleri Perth'i Kaliforniya ile kıyaslamaktan hoşlanırlar. Doğu Avustralyalılar Perth hakkında pek de olumlu düşünmezler hatta bir keresinde Sidney Morning Herald'da Perth için "beyin takımı olmayan bir Dallas" tanımlaması yapılmıştır. "Metro Perth" yani Fremantle Limanı etrafındaki her şey ve her yer ile Swan Nehri sınırları içinde kalan semtler için Perthliler nabız gibi atan sofistike bir metropol tanımlamasını severler. Aslında Perth kendisi hakkında tüm söylenenlere layık bir yerdir.

Perth ve limanı Fremantle nihayet 1987'de Amerika Kupası finaliyle adını dünyaya iyice duyurmuştur. 137 yıldır ilk defa Alan Bond'un Australia II adlı yelkenlisi kupayı Avustralya'ya getirince Batı Avustralya için asıl ödül yarışın devamının Fremantle Limanında izlenmesi olmuştur. Yat yarışını izlemeye gelen ziyaretçiler başkentten de memnun kalmışlardır. Şehri iyi planlanmış, güzel parkları, modern mimari yapıtları ve rahat yolları olan bir yer olarak tanımlamışlardır.

Work and Holiday

İklim

Yaz ziyaretçileri için güneş garantidir hatta kışın bile hava hoş bir şekilde ılıktır. Tüm yıl boyunca güneş 7 yada 8 saat kendini gösterir. Aralık –Şubat arası yaz açık hava ve ortalama 30 derece sıcaklıkta kendini gösterir. Sıcak hava dalgaları sıcaklığı 40 derecelere kadar taşıyabilir. Bir çok yaz günü akşamüstüne doğru serin meltemlerle nefes alır. Bu meltemlerden Fremantle Doktoru öğle ve saat 16.00 arasında Hint Okyanusundan esen bir rüzgardır. Mart ve Kasım ziyaret için en güzel iki aydır. Özellikle Kasım'da çiçekler açarken doğa uyanır.

Haziran-Ağustos arası kış mevsimi ortalama 20 Derece sıcaklıkla ılık geçer. Bölge kışları yeterince yağmur alır. En yağışlı ay olan Temmuz'dur.

Eyaletin geri kalanı çölken güneyi gayet soğuk olur. Eyaletin meşhur yaban çiçekleri Eylül'de açmaya başlarlar ve bu kır tabloları Kasım'a kadar görülebilirler. En kuzey bölgelerde tropik iklim görülür.

Work and Holiday

Gezilebilecek Yerler

Art Galery of Western Australia: Avustralya’da aborjin sanat eserlerinin bulunabileceği en ideal yerdir. Ayrıca bu müze tarihi önem taşıyan eserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Perth Cultural Centre’da bulunmakta ve Hyatt Regncy Perth otelinden araba ile yakşalık üç dakika uzaklıktadır.

Perth Cultural Centre: Perth Kültür Merkezi, State Library (eyalet kütüphanesi) ve Perth Institude of Contemporary Arts’a (Perth Çağdaş Sanatlar Enstitüsü) ev sahipliği yapmaktadır. Perth’ün Northbridge bölgesinde bulunmaktadır.

Kings Park Botanical Garden: Mount Eliza'da bulunan bu park Perth’in mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Botanik bahçelerin bulunduğu bölgeden Swan River'ı kuş bakışı görebilirsiniz. Bu park ve botanik bahçeler Perth’in en popüler yerlerinden biridir ve yıl boyunca rehberler eşliğinde parkta yürüyüş yapabilir, birçok botanik bitkiyi görebilirsiniz.

Work and Holiday

Western Australian Cricket Ground: Perth'in en ünlü kriket sahalarından birisidir ve Retravision Warriors'a ev sahipliği yapmaktadır. Bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeylerde lig maçları düzenlenmektedir. Avustralya'nın en çok sevilen sporlarından birini izlemek için ideal bir yerdir.

Work and Holiday

South Perth Zoological Gardens: Genellikle ailelerin tercih ettiği bir yerdir. Avustralya'ya özel kangru, koala gibi pekçok hayvanı; bunların yanı sıra çok çeşitli hayvan türlerini burada görebilirsiniz. Doğal güzellikleriyle dikkat çeker.