Gold Coast Avustralya

Avustralya’nın nüfus olarak en büyük 6. şehri olan Gold Coast.

Şehrin her yanını saran su kanalları ile dikkat çeken, Avustralya’nın en popüler turistik şehirlerinin başında gelir. 57 kilometrelik kıyı şeridine sahip şehirde onlarca harika kumsal bulunmaktadır. Şehir yılda 10 milyon turist tarafından ziyaret edilir. Sydney ve Melbourne’nin ardından Avustralya’nın en büyük üçüncü sinema filmi çekilen merkezidir. Beşyüzbinden biraz fazla bir nüfusa sahiptir. Gold Coast’da nemli subtropikal iklim görülür. Gold Coast’a Sydney, Melbourne İstanbul’dan Ortadoğu ve Asya aktarmalı gidebilirsiniz. Yolculuk süresi yaklaşık 22 saattir.

Work and Holiday

Coolangatta'dan kuzeye doğru 40 km. sahilde birbirine bağlı deniz ve "surfing" için elverişli plajlar ve bu plajlar arkasında bulunan tatil beldeleri uzanıp gitmekte ve Gold Coast'in "Main Beach" banliyö semtine erişmektedir. Bu semtin kuzeyinde "Southport" ve "Surfers Paradise" semtleri Gold Coast şehrinin ticari merkezlerini oluşturmaktadırlar. Bu merkezde Nerang Nehri önemli bir akarsudur. Sahil şeriti üzerinde bir kumsal şeritten doğuya doğru yüksekçe araziye varılıncaya kadar bulunan arazi bu nehrin suları ile dolu eskiden ıslak bataklık bir bölge idi. Gold Coast City merkez semtleri bu bataklık arazisinin kurutulması ve kurtma için nehir ve doğal bataklık kanalları yerine insa edilen insan yapısı kanallardan ortaya çıkartılmıştır. Gold Coast City'nin bu merkezinin yapılması için Venedik'de bulunan şehir kanalları uzunluğundan 9 defa daha uzun şehir kanalları kurulmuştur. Bu yeni yapılan kanalli yerleşkenin kanal kenarlarındaki yapay ada şekildeki arazi üzerinde çok zengin kitleye hitap eden lüks kanal kenarı evleri kurulmuştur. Bu kanallar ile deniz arasıdan bulunan dar, eskiden kumul olan şerit üzerinde ise yüksek katlı apartımanlar kurulmuştur. Bunlara arasinda bulunan 80 katli 323m yukseklikteki "Q1 Kulesi" 2010'a kadar dunyanin en yuksek özel ikematgah olarak kullanılan binasi olarak rekor kırmıştır.

Work and Holiday

İklim

Gold Coast'da bir ıslak subtropik iklim bulunur. Kışlar ılık ve yazlar sıcak ve nemli geçer. "Kış"ın en yüksek ortalama ısı 20-21°C ve en düşük ortalama ısı 11-12°C. Yazın ise en yüksek ortalama sıcaklık 27-28°C ve en düşük 22°C. olur. Gold Coast ve civarındaki sahillerde yıllık ısı "kışın" 21°C ile "yazın" 27° Carasında değiştiği için Gold Coast için ısıya göre yaz-kış ayrımı yapmak pek uygun değildir;. Şehirde çok kere yıldırımlı gökgürültülü eletrik fırtınalar ve ağır yağışlar şeklinde çok yağışlı yazlar vardır; kışlar ise çok güzel güneşli, sıcak ve nisbeten kuru geçmektedir. Gold Coast'da yıl içinde ortalama olarak 300 gün güneşli geçmektedir. Bu çok güzel ve çekici kış havası dolayısıyla şehir ve civarındaki Pasifik sahili "Güneş Işığı Sahili" olarak anılmaktadır.