Canberra Avustralya

Work and Holiday
Canberra, Avustralya'nın başkenti ve altıncı büyük kentidir.

Ülkede Sydney ve Melbourne gibi daha büyük şehirler bulunmasına rağmen 1927 yılında başkent olmuştur. 1927 yılından önce Melbourne 26 yıl boyunca başkent olarak kalmıştır. Sydney'in 300 kilometre kuzeybatısında, Melbourne'ın 650 kilometre kuzeydoğusunda Autrallian Capital Territory olarak bilinen bölgede yer alır. Canberra, dünya üzerindeki en düzenli kentlerden birisidir. Başkent olması sebebiyle birçok kamu kuruluşu ve ünlü Parliament House, Canberra'da bulunmaktadır

Canberra'nın merkezi federal hükümet merkezidir. Canberra Aborjin dilinde "buluşma yeri" anlamına gelmektedir. Canberra sergilenmek için yapılmış havası olan bir şehirdir. Bu planlı yerleşim birimindeki estetik ögelerle uyum sağlamak için şehrin sakinleri bir dizi kurala uymaları gerekmektedir. Örneğin TV antenlerini balkonlara konması, gölde motorlu teknelerle dolaşılması yasaktır. Yerel yönetim sadece kendi park ve bahçelerini düzenlemekle kalmaz şehre yeni yerleşenlere de çevreyi güzelleştirme sorumluluklarında dolayı ekmeleri için ağaçlar ve bitkiler verir. Tropik bitkiler ilkbaharda ve ağaçlar da sonbaharda caddelere renk katarlar. Canberra her ne kadar kır ülkesinin başkenti olarak bilinse de kendine "çiçek şehir" deme hakkına sahiptir. Canberralılar hem çiçekleriyle hem de etraftaki kırlarla övünürler. Kanguruları şehir sınırları içinde görmek mümkündür. Hatta yerleşik bir kanguru sürüsü valinin evinin biraz ötesinde yaşar.

Canberra'da görülecek en önemli yerlerden biri de Mustafa Kemal ATATURK anıtıdır. Çanakkale savaşları anısına açılmış olan anıt Türk ve Avustralya toplumları arası dostluğun sembolüdür.

Work and Holiday
Work and Holiday

İklim

Canberra'nın iç bölge iklimi rüzgarlardan, yağıştan ve değişkenlikten daha uzak olduğundan bir çok yönlerden Sydney'inkine tercih edilebilir. Canberra dört değişik mevsim yaşar: kuru sıcak yazlar, soğuk kışlar ve bunların arasında ilkbahar ve sonbahar. Kışları sıcaklıklar sıfırın altına düşse de kar çok seyrek yağar. Kar görmek istiyorsanız 200 km araba sürüp Snowy Mountains'e gitmeniz gerekecektir. Kış günleri genelde açık ve güneşlidir. Canberra yıllık ortalamada günde 7 saat güneş alır. Şehrin etrafında hemen hemen hiç bir sanayi kuruluşu olmadığından hava her zaman temizdir. Canberra'ya yağan yağmur azdır (yıllık 64 cm) ve yıl içinde dengeli bir dağılım gösterir.